ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ଅମାଜନ୍ ପକ୍ଷରୁ ପେଶାଦାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପୁନଃପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ରି-କାଇଣ୍ଡଲି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ

ଅମାଜନ୍ ପକ୍ଷରୁ ପେଶାଦାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପୁନଃପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ରି-କାଇଣ୍ଡଲି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ

May 18
16:50 2017

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮/୦୫/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର) –ମହିଳା ଦିବସ ଅବସରରେ ପେଶାଦାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପୁନଃ-ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ଅନଲାଇନ୍ ସଂସ୍ଥା ଅମାଜନ୍ ଫେସନ୍ ପକ୍ଷରୁ ରି-କାଉଣ୍ଡଲି ଯୋଜନାର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କର୍ପୋରେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶର ପଥ ସୁଗମ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର କ୍ୟାରିୟର ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅ”ର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉପଯୋଗୀ ପରିବେଶ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ସହିତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଜ୍୍ୟାନକୌଶଳ ପରିଚାଳନା ଶିକ୍ଷା, ମାନବସମ୍ବଳ, ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଆଇନଗତ ବିଭାଗରେ ଦକ୍ଷ ହେବା ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ ତାଲିମ୍ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ ।ଏହି ଅବସରରେ ଅମାଜନ୍ର ଏପିଏସି ମାନବସମ୍ବଳ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ରାଜ ରାଘବନ କହିଲେ, “ଅମାଜନ ସବୁବେଳେ ଏହାର ବରିଷ୍ଠ ପଦବୀରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କମ୍ପାନୀର ବରିଷ୍ଠ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସନୀୟତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ସ୍ତରରେ ତଥା ଆର୍ଥିକସ୍ତରରେ ସଶକ୍ତ କରାଯିବାର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଏହି ରି-କାଇଣ୍ଡଲି ଯୋଜନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ବହୁବିଧ ବିକାଶ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କର କ୍ୟାରୟର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ପଥକୁ ସୁଗମ କରାଯିବ । ଏସିଆର ୨୦୧୧ ଜେଣ୍ଡର ଡାଇଭରସିର୍ଟି ବେଂଚମାର୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୯ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଅବସ୍ଥାପିତ ଅଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ଜୁନିୟର୍ ତଥା ମଧ୍ୟମ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ରହିଛନ୍ତି । ବରିଷ୍ଠ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରି ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତିକୁ ସଶକ୍ତ କରବିା ପାଇଁ ରି- କାଇଣ୍ଡଲି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଅମାଜନ ପକ୍ଷରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୫ ମାସ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତାକୁ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରାଯିବାର ପ୍ରୟାସ କରାଯିବ ।” ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

two × 2 =