ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ ପାଇଁ ୧.୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର

ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ ପାଇଁ ୧.୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର

June 03
13:48 2017

  ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୩/୦୬/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର) –୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ମହୋତ୍ସବଗୁଡିକ ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧ କୋଟି ୨୩ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଏହି ଅର୍ଥରାଶି ପ୍ରଦାନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅନୁଗୋଳ, ଭଦ୍ରକ, ବଲାଙ୍ଗିର, ବୌଦ୍ଧ, ଦେବଗଡ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି, କେଉଁଝର, କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି, ନବରଙ୍ଗପୁର, ନୂଆପଡା ଓ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାକୁ ୩ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ବରଗଡ, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, ଝାରସୁଗୁଡା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଓ ସୋନପୁରକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ବାଲେଶ୍ୱର, ମୟୁରଭଞ୍ଜ, ନୟାଗଡ, ସମ୍ବଲପୁର ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଏବଂ ପୁରୀକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । କଟକ, ଗଞ୍ଜାମ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ପରବ, ତଳସାରୀ, ବାଲିଯାତ୍ରା, ପ୍ରଧାନପାଟ, ଯତରା, ମାଲ୍ୟବନ୍ତ, ମଣ୍ଡେଇ, ମାରାଗୁଡା, ଚଇତି ପରି ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବ, ଜିଲ୍ଲା ମହୋତ୍ସବ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ସବମାନ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି । ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନଙ୍କ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବଗୁଡିକ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାଏ । ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହି ସବୁ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

nineteen − five =