ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ଖରିଫ ଋତୁ ରେ ଏକ କୋଟି ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପôାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଖରିଫ ଋତୁ ରେ ଏକ କୋଟି ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପôାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ

May 12
19:15 2017

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୨/୦୫/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର) – କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଖରିଫ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୦୦ ଲକ୍ଷ ମେଟି୍ରକଟନ୍ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପôାଦନ ସହ ତୈଳବୀଜ, ପନିପରିବା, ଡାଳି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଚାଷ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ଖରିଫରେ ୩୫୦୦ ହଜାର ଡେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ କରାଯାଇ ୮୨୪୩ ହଜାର ମ୍ରେଟିକ୍ ଟନ୍ ଧାନ ଉପôାଦନ ଲାଗି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ୩.୯୫ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମକାଚାଷ, ୧.୮୦ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷ ଏହିଭଳି ମୋ ୪.୧୦୭ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଚାଷ କରାଯିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ୯.୬୫ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଫସଲ, ୪.୭୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ତନ୍ତୁଜାୟୀୟ ଫସଲ, ୩.୫୧ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ଓ ୧ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମସଲା ଜାତୀୟ ଫସଲ ଚାଷ କରାଯିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି । ଏହା ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତ ଖରିଫ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ମିଳିବ ବୋଲି କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଧେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜଣାଯାଇଛି । ୨୦୧୪ ମସିହା ଖରିଫରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଲକ୍ଷ ମ୍ରେଟିକ୍ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପôାଦିତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୫ ପାଇଁ ୮୨ ଲକ୍ଷମେଟ୍ରିକ୍ଟନ୍ ଧାନ ଉପôାଦନ ସମେତ ମୋଟ ୧୦୧ ଲକ୍ଷ ମେଟି୍ରକ୍ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଉପôାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ସ୍ୱାଭାବିକ୍ ବର୍ଷା ନହେବା କାରଣରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅଂଚଳରେ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବାରୁ ଉପôାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ୨୦୧୬ରେ ୧୦୦ ଲକ୍ଷ ମେଟି୍ରକଟନ୍ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଉପôାଦନ କରାଯାଇଛି । କାରଣ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ସ୍ୱାଭାବିକ୍ ଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ଚାଷୀ କୁଳରେ ଏକପ୍ରକାର ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପରିମିତ ଜମିରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରସ୍ଥିତିକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ଭଳି ଫସଲ ଚାଷ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ମକା ଚାଷ ସହିତ ଖାଲୁଆ ଜମିରେ ବନ୍ୟା ସହଣୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ସବ୍-୧ ଧାନ ଚାଷ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । ବର୍ଷା ଧାରିତ ଉଚ୍ଚ ଜମିରେ ମିଶ୍ରିତ ତଥା ଅନ୍ତଃଫସଲ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ, କୃଷି ଯାନ୍ତ୍ରିକୀକରଣ, ରୋଗ ପୋକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଓ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଭୃତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

17 − five =

Polls

ଭାରତରେ ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ଯୋଗୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି କି ?

View Results

Loading ... Loading ...