ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

୭ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୭ ଉଦ୍ଘାଟିତ

୭ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୭ ଉଦ୍ଘାଟିତ

April 02
21:14 2017

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୨/୦୪/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ତରଫରୁ cropped-OS-Red-Logo.jpg୭ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୭ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଉକ୍ରଳ ମଣ୍ଡପଠାରେ ତିନିଦିନ(୨ ରୁ ୪ ତାରିଖ) ବ୍ୟାପୀ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଲେ, କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଜାତିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପରିଚୟ । ସଭ୍ୟତାର ମହକ । ଆମ ଜୀବନଧାରାରେ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ପ୍ରତିଫଳିତ କଳା, ସଂସ୍କୃତି । ଏହି କଳା, ସଂସ୍କୃତି ବଂଚାଇ ରଖିଥିବା କଳାକାରଙ୍କ ତ୍ୟାଗକୁ ସଲାମ୍ । ରାଜ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲା କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ (ଜେଡ୍କେଏସ୍ଏସ୍) ଏବଂ ବ୍ଲକ୍ କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ (ବିକେଏସ୍ଏସ୍) ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଚେତନ ସମାଜ ସହ ଆହୁରି ଆଗେଇ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।
ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, ଲୋକକଳାର ପ୍ରସାର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋକକଳା ସମ୍ପର୍କିତ ସ୍ମରଣୀକା ଏବଂ ୪ଟି ଜିଲ୍ଲା ଗଞ୍ଜାମ, କଟକ, ଢ଼େଙ୍କାନାଳ, ନବରଙ୍ଗପୁରକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ୟୁନିସେଫ୍୍ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟ ୟୁମି ବେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁ୍ୟଜ୍ ଲେଟର୍ ‘ବର୍ଣ୍ଣାଳୀ’ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ପରେ ନଗରସ୍ତରରେ ନଗର କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ(ଏନ୍କେଏସ୍ଏସ୍) ଏବଂ ରାଜ୍ୟ କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ (ଆର୍କେଏସ୍ଏସ୍)କୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଥିଲେ ।
ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଂସଦ ଡ. ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପାଟ୍ଟଶାଣୀ, ବିଧାୟକ ବିଜୟ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର, ୟୁନିସେଫ୍୍ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟ ୟୁମି ବେ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଭୂରୀ ଭୂରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଶାସନ ସଚିବ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣରେ ଲୋକ କଳା ଓ କଳାକାରଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ସେହିପରି ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ଅମରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଶେଷରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇ ଲୋକ କଳାକୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ।
ଉଦ୍ଘାଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷିତ ହୋଇଥିଲା । ଗଞ୍ଜାମର ଯୋଡ଼ିଶଙ୍ଖ, ପୁରୀ ରାମଲୀଳା, କଟକ ସଂକୀର୍ତନ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ପାଇକ ଆଖଡ଼ା, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ, କଳାହାଣ୍ଡି ଘୁମୁରା, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଛଉ, ସମ୍ବଲପୁର ସମ୍ବଲପୁରୀ, କନ୍ଧମାଳ ଧାଙ୍ଗଡ଼ା ଧାଙ୍ଗିଡ଼ୀ, ବରଗଡ଼ ସଂଚାର ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷିତ ହୋଇଥିଲା । ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଲୋକନୃତ୍ୟ । ଏହି  ନୃତ୍ୟ, ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିଥିବା ୧୦ଟି ଦଳର ଗୁରୁଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଅପରାହ୍ନରେ କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପରୁ ବାହାରି ଉକ୍ରଳ ମଣ୍ଡପକୁ ଆସିଥିଲା । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉକ୍ରଳ ମଣ୍ଡପରେ ଏକ ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ କଳାକାର ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇ କଳା ପରିବେଷଣ କରି ନାଚି ନାଚି ଆସିଥିଲେ । ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଉପନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ସଂଘମିତ୍ରା ଶତପଥୀ, ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ବାସୁଦେବ ମାଲବିଶୋଇଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ସଭାରେ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ ଇଂ. ଶ୍ରୀନିବାସ ଘଟୁଆରୀ । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଉକ୍ରଳ ସଙ୍ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସଂଯୋଜନାରେ ‘ବନ୍ଦେ ଉକ୍ରଳ ଜନନୀ’ ଗାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

ten + 9 =

Polls

ଭାରତରେ ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ଯୋଗୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି କି ?

View Results

Loading ... Loading ...