ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ସୁବାସ ସେତୁରେ ଉଜ୍ୱଳ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ସମୀକ୍ଷା

ସୁବାସ ସେତୁରେ ଉଜ୍ୱଳ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ସମୀକ୍ଷା

August 12
18:48 2017

କଟକ, ୧୨/୦୮/୨୦୧୭ ( ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- କାଠଯୋଡିର ତ୍ରିଶୂଳିଆଠାରୁ ବେଲଭୁ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ନେତାଜୀ ସୁବାସ ସେତୁରେ ଉଜ୍ୱଳ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ନଦୀର ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ ଆପ୍ରୋଚ୍ ରୋଡକୁ ଆଲୋକୀକରଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଅଧୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୁଖ ଭିତିଭୂମିକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ଏଷ୍ଟିମେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏହି ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ବେଲିଭୁ୍ୟଠାରେ ଥିବା ଆପ୍ରୋଚ୍ ରୋଡର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତାସଂପନ୍ନ ଲାଇଟ୍ ଲଗାଯିବା ସହିତ ସେତୁର ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ ଓ ତ୍ରିଶୂଳିଆଠାରୁ ସେତୁକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଆପ୍ରୋଚ୍ ରୋଡରେ ଲାଇଟ୍ ଲଗାଯିବ । ପ୍ରାୟ ୧୮୯ଟି ଖୁଂଟରେ ଏହି ଉଜ୍ୱଳ ଲାଇଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିବା ବେଳେ ସୋଲାର ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ରହିବ । ଦେଶର ବୃହତ୍ ସହରଗୁଡିକରେ ରହଥିବା ପୋଲଗୁଡିକର ଢାଂଚା ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଇନ୍ସେଟିଭ୍ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦୁ୍ୟତ ଯୋଗାଣ କରାଯିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଦୁ୍ୟତ ଶକ୍ତି ପ୍ରାୟ ୬୦ % କମିଯିବ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ପୂର୍ତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଏଷ୍ଟିମେଟକୁ ମଂଜୁର ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି । ପ୍ରଶାସନିକ ମଂଜୁର ମିଳିଲେ ଖୁ୍ବଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପାୟନ ପରେ ଏହାର ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସିଏମସିକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

8 − 6 =