ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ସମ୍ବଲପୁର : ୧୯୫୬୭୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଖରିଫ ଫସଲ – କୁଚିଣ୍ଡାର ୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜୈବିକ ଚାଷ

ସମ୍ବଲପୁର : ୧୯୫୬୭୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଖରିଫ ଫସଲ – କୁଚିଣ୍ଡାର ୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜୈବିକ ଚାଷ

May 18
06:51 2017

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୮/୦୫/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର) – ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦୧୬-୧୭ ଖରିଫ ଋତୁ ପାଇଁ ଧାନ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ ସକାଶେ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଓ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏଥର ଖରିଫ ଋତୁରେ ଜିଲ୍ଳାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର ୮୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନକୁ ମିଶାଇ ୧ ଲକ୍ଷ ୯୦ ହଜାର ୬୭୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ କରାଯିବ । ତେବେ ଏ ବର୍ଷ ଜିଲ୍ଳାର କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ‘ପରମ୍ପରାଗତ କୃଷି ବିକାଶ ଯୋଜନା’ ଅନୁଯାୟୀ ଜୈବିକ ଚାଷ କରାଯିବାକୁ ଏକ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ । ସେହିଭଳି ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ସ୍କିମରେ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଲାଭ ହସ୍ତାନ୍ତର ବା ଡିବିଟିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ପାରଦର୍ଶିତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସକାଶେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ଧାନ ସହିତ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଏବଂ ତୈଳବୀଜ ଉପôାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ । ଚାଷରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ପାୱାରଟିଲର, ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାନ୍ଟର, ରିପର, କମ୍ବାଇଣ୍ଡ ହାର୍ଭେଷ୍ଟର ପ୍ରଭୃତି ବ୍ୟବହାରକୁ ସବ୍ସିଡ଼ି ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ଉପଯୋଗକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ସେହଭଳି ଫସଲରେ ରୋଗପୋକର ଅନୁଧ୍ୟାନ ଓ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସକାଶେ ଇ-ପେଷ୍ଟ ସର୍ଭିଲେନ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଚାଷୀ ଓ ମହିଳା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଓ କୃଷି ବାବଦରେ ଜ୍ଞାନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ।
ଗତ ବର୍ଷ ଖରିଫରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୯୪୫୯୩ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥର ୧୯୬୧୮୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଚାଷ କରାଯିବ । ଏ ବର୍ଷ ୧୦୨୧୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ, ୪୫୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହାଇବ୍ରିଡ଼ ଓ ୧୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ସ୍ଥାନୀୟ କିସମର ଧାନକୁ ମିଶାଇ ୧୦୬୮୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ କରାଯିବ । ୪୭୧୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମକା ଜାତୀୟ ଫସଲ କରାଯିବ । ଏଥିରୁ ୪୭୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମକା, ୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜୱାର ଓ ୧୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଏହି ଧରଣର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶସ୍ୟ କରାଯିବ । ୩୫୬୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଫସଲ କରାଯିବ । ଏଥିରୁ ୩ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହରଡ଼, ୧୭୪୦୦ ଜମିରେ ମୁଗ, ୧୩୭୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିରି, ୫୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କୋଳଥ ଓ ୧ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଫସଲ କରାଯିବ । ସେହିଭଳି ଏ ବର୍ଷ ୧୪୬୧୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ତୈଳବୀଜ ଫସଲ କରାଯିବ । ଏଥିରୁ ୬୦୦ ହେକ୍ଟରରେ ଚିନାବାଦାମ, ୧୪୦୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ରାଶି ଓ ୧୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜଡ଼ା ଚାଷ କରାଯିବ । ତନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ଫସଲ କ୍ରମରେ ୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧନିଆ ଚାଷ କରାଯିବ । ୪୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଖମ୍ବଆଳୁ, ୨୬୨୮୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ପନିପରିବା •ଷ କରାଯିବ । ୭୨୧୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମସଲା ଜାତୀୟ ଫସଲ କରାଯିବ । ଏଥିରୁ ୫୯୦୦ ହେକ୍ଟରେ ଲଙ୍କାମରିଚ, ୧୨୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅଦା ଓ ୧୧୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହଳଦୀ ଚାଷ କରାଯିବ । ସେହିଭଳି ୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଆଖୁ ଚାଷ କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ଖରିଫ ତୁଳନାରେ ଏଥର ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କିସମର ଫସଲକୁ ଅଧିକ ଜମିରେ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ।  ଗତ ଖରିଫ ଅପେକ୍ଷା ଏଥର ୧୫୪୨ ହେକ୍ଟର ଅଧିକ ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୬୬୬୨୯୩ ହେକ୍ଟର ପରିମିତ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମି ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ । ଏଥିରୁ ୧୧୮୮୧୬ ହେକ୍ଟର ଜମି ଅଣଜଳସେଚିତ ଓ ବର୍ଷା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଅଟେ । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

fifteen − 11 =