ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ବିଜେପି ର ଲକ୍ଷ ଯାଜପୁର, ଚେତୁନାହିଁ ବିଜେଡ଼ି

ବିଜେପି ର ଲକ୍ଷ ଯାଜପୁର, ଚେତୁନାହିଁ ବିଜେଡ଼ି

April 19
14:50 2017

ଯାଜପୁର, ୧୯/୦୪/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର/ଅକ୍ଷୟ ରାଉତ) – ଆଗାମି ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟ ଶାସନ ଡୋରି ଧରିବାକୁ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛି ବିଜେପି । ରାଜ୍ୟରେ ସାଙ୍ଗଠନିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାନ ଆୟୋଜନ କରୁଥିଲାବେଳେ  ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟର ଶାସକ ଦଳ ବିଜେଡ଼ି ଓ କେନ୍ଦ୍ରର ଶାସକ ଦଳ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ବେଶ ବଢିଚାଲିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ୧୭ ବର୍ଷର ଶାସନ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦଳ ଓ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ଭବତ ପ୍ରଥମଥର ଏଭଳି ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି ।  ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେଡ଼ିକୁ ନିଶାଣ କରିଥିଲାବେଳେ ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ତରର ନେତା ଏହାକୁ କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି ତାହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ପ୍ରମାଣ ହୋଇଛି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବିଜେପି ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ । ଏହି ବୈଠକ ପାଇଁ ପ୍ରାଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହ, ବରିଷ୍ଠନେତା ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ସହିତ ବହୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ । ଦଳ ଆଗାମି ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଆଙ୍କିଥିଲାବେଳେ ସବୁ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରେ ଯେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଶାସନ କରିବାର ଯୋଜନା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସବୁ ନେତା କହିଥିଲେ ୨୦୧୯ରେ ଆମେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜୟୀ ହେବୁ । ପୂର୍ବରୁ ଦଳର ବହୁନେତା ରାଜ୍ୟରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ନେତାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ବର୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପ୍ରମୁଖ ନେତା । ତାଙ୍କ ଇଶାରାରେ ଦଳ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲାବେଳେ ଦଳକୁ ସାଂଗଠନିକ ଭାବେ ବେଶ ଦୃଢ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯାହାର ପ୍ରମାଣ ହେଲା ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ । ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଏହି ଦଳର ଆଶାକୁ ଦୃଢ କରିଥିଲାବେଳେ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ନଜର କେନ୍ଦ୍ରିଭୂତ କରିଛି ଦଳ । ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେଡ଼ିର ଦବଦବା ପ୍ରାୟ ସବୁ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଉପକୂଳ ବିଜେଡ଼ିର ଭାତହାଣ୍ଡି ହୋଇଥିବାରୁ ଦଳର ଆହାରରେ ପାହାର ଦେବାକୁ ବିଜେପି ଯୋଜନା ଆଙ୍କିସାରିଛି । ଯୋଜନା ମୁତାବକ ବିଜେଡ଼ିର ଅନ୍ୟତମ ଗଡ଼ ଯାଜପୁରକୁ ନିଶାଣରେ ରଖିଛିଏହି ଦଳ । ଯାଜପୁର ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଓ ଏକମାତ୍ର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବିଜେଡ଼ି ଅଧିନରେ ଥିଲାବେଳେ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ଦୁର୍ବଳ ସାଂଗଠନିକ ସ୍ଥିତି ଓ ବିଜେଡ଼ିର ଗୋଷ୍ଠି କନ୍ଦଳର ଫାଇଦା ନେଇ ବିଜେପି ୩୯ଟି ଜୋନ ମଧ୍ୟରୁ ୬ଟି ଜୋନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲାବେଳେ ବହୁ ଜୋନରେ କମ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାଜିତ ହେବା ଦଳକୁ ବେଶ ସକ୍ରିୟ କରିଦେଇଛି ଏହି ଜିଲାରେ । ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଦୁଇଥର ଜିଲାକୁ ଆସି ପ୍ରଚାର କରିଥିଲାବେଳେ ଗତ ଶୋମବାର ଦିନ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲା ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାରେ ଆଦୈା କାର୍ପଣ୍ୟ କରିନାହାନ୍ତି । ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଆକ୍ଷେପ କରି ଜିଲାର ଜନମତକୁ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଜିଲା ରାଜନୀତିକୁ ପୁନର୍ବାର ଚଳଚଂଚଳ କରି ଦେଇଛି । ନିର୍ବାଚନ ପରଠାରୁ ବିଜେପିର ଜିଲାରେ ବଢିଥିବା ପ୍ରଭାବରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ବିଜେଡି ଉଦ୍ୟମ କରିଛି ଏହା ସତ୍ୟ; ହେଲେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଜେଡ଼ିର ପରାଜୟ ଏହି ଉଦ୍ୟମରେ ଶିଥିଳତା ଭରିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଦଳ କିଭଳି ସଂଗଠିତ ହୋଇ ବିଜେପିର ଗତିରୋଧ କରିବ ତାକୁ ନେଇ ଦଳର ମୁଖିଆମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚେତା ପଶିନଥିବା ରାଜନୈତି ପଣ୍ଡିତ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି । ଯାହାର ଉଦାହରଣ ହେଲା ଜିଲା ବିଜେଡ଼ି କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ । ଆଜକୁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷହେଲା ଜିଲା ବିଜେଡ଼ି କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉନଥିବା ନେଇ ବିଜେଡ଼ିର କର୍ମକର୍ତା ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି । ଦଳ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାହିଁକି ବିପର୍ଯୟର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଲା ଏହାର କାରଣ ଜିଲା କମିଟି ବୁଝିବା ବଦଳରେ ନୀରବ ବସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ନା ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ବସୁଛି ନା ବିଜେପିର ଗତିରୋଧ କିଭଳି ଜିଲାରେ ହୋଇପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ଦଳ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଜିଲାରେ ବିଜେପିର ପ୍ରଭାବ ବଢୁଥିଲା ବେଳେ ବିଜେଡ଼ି ଦିନକୁଦିନ ପଛେ ବିଜେପିକୁ ପରୋକ୍ଷରେ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

ten − nine =