ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ସପ୍ତାହବକ୍ରାପୀ ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷ ମହୋତ୍ସବ ୮ ରୁ – ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ସପ୍ତାହବକ୍ରାପୀ ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷ ମହୋତ୍ସବ ୮ ରୁ – ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

April 07
12:26 2017

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୭/୦୪/୨୦୧୭ ( ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ଓଡ଼ିଶାର ସଂସ୍କୃତ, ଐତିହ୍ୟ ଓ Red 2 Line Logoପରମ୍ପରାକୁ ଅଧିକ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିବା ସହ ଅସ୍ମିତାବୋଧ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ ଓ ତାଗିଦ କରିବା ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ଅୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପୀ ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷ ମହୋତ୍ସବ । ଆସନ୍ତା ୮ ତାରିଖରୁ ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉକ୍ରଳମଣ୍ଡପଠାରେ ‘ନବବର୍ଷ ଅନୁଚିନ୍ତା: ସଂସ୍କୃତି ଐତିହ୍ୟ ଓ ପରମ୍ପରାର ପାର୍ବଣ’ ଶୀର୍ଷକ ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମୁଖ୍ୟତଃ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ, ଚିତ୍ରକଳା, ସଙ୍ଗୀତ, ଲୋକକଳା, ନୃତ୍ୟ ଓ ଓଡ଼ିଆଖାଦ୍ୟ, ସମରକଳା ଇତ୍ୟାଦି ପର୍ଯ୍ୟବସିତ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଅଭିଲେଖାଗାରରେ ହୁଳହୁଳି ଓ ଝୋଟି ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ଓଡ଼ିଆ ଦେଶାତ୍ମବୋଧକ ଗୀତ ଆବୃତି ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସେମିନାର ଏ ଚର୍ଯ୍ୟାରୀତିରୁ ସମକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କବିତାୟନ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ସଙ୍ଗୀତ, ବଂଶୀବାଦନ, ଲଘୁ ସଙ୍ଗୀତ ପରିବେଷଣ, ନାଟକ ମଂଚାୟନ, ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ଉପରେ ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଓଡ଼ିଶା ଉର୍ଦ୍ଧୁ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଗଜଲ ଓ କବାଲି ପରିବେଷଣ କରାଯିବ । ଏଥିରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଗାୟିକା ନାଜିଆ ଆଲାମ ଗଜଲ ପରିବେଷଣ କରିବେ । ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କବିତାପାଠ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଆ ପିଠାପଣାର ଆସର ଆୟୋଜିତ ହେବ । ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜନଜାତି ନୃତ୍ୟ ଓଗୀତ ପରିବେଷଣ କରାଯିବ । ଏପି୍ରଲ ୧୪ ତାରିଖ ମହାବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷ ସମାରୋହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦଯାପିତ ହେବ । ଉଦ୍ୟାପନୀ ସମାବେଶରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେବେ । ଏହି ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଅଭିଲେଖାଗାର ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶିତ ‘ଭାଷାଭିତିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠନ, “ପ୍ରଶାସନ ଶବ୍ଦକୋଷ’, ‘ଓଡ଼ିଶା ଭାଷାର ଇତିବୃତି’, ‘ଓଡ଼ିଆ ଭର୍ଚୁଆଲ ଏକାଡେମୀ’ ଶୀର୍ଷକ ପୁସ୍ତକମାନ ଲୋକର୍ପିତ ହେବ । ସେହି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚିତାକର୍ଷକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ସୁପ୍ରସିଦ୍ଧ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ତୃପ୍ତି ଦାସଙ୍କ ସମେତ ଅନନ୍ୟା ନନ୍ଦ ଓ ବର୍ଣ୍ଣାଳୀ ହୋତା ପ୍ରମୁଖ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

twenty + seventeen =