ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ଚେଇଁ ଶୋଇଛି ଅବକାରୀ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗ, ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କଲେ ମହିଳା

ଚେଇଁ ଶୋଇଛି ଅବକାରୀ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗ, ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କଲେ ମହିଳା

ଚେଇଁ ଶୋଇଛି ଅବକାରୀ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗ, ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କଲେ ମହିଳା
July 17
18:20 2017

ହରିଚନ୍ଦନପୁର, ୧୭/୦୭/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ଦିନକୁ ଦିନ ଦୈତାରୀ ଥାନାର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ଚୋରା ମଦଭାଟି ସଂଖ୍ୟା ବଡିବାରେ ଲାଗି ଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଯେପରି ଚେଇଁ ଶୋଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପରିବର୍ତେ ଅବକାରୀ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ମିଳିତ ଭାବରେ ମାସିକିଆ ବଟିନେଇ ରାଜ ରାସ୍ତାକଡ ହେଉବା ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ଓ ଗାଁ ଗହଳି ମାନଙ୍କରେ ଏମାନଙ୍କୁ ମଦ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ପ୍ରୋସôାହନ ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଗାଁ ଗାଁରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠିର ମହିଳା ମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଜୋରଦାର କରି ଚାଲିଛନ୍ତି । ଏପରି ଏକ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକ ଦୈତାରୀ ଥାନା ଅଂଚଳରେ । ଅଂଚଳଟି ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ସହିତ କୋଲ, ମୁଣ୍ଡା, ଶବର, ଜୁଆଙ୍ଗ ପରି ବିଭିନ୍ନ ଆଦିବାସୀ ଜାତିର ଲୋକେ ବସବାସ କରିଥାନ୍ତି । ରବିବାର ବ୍ରାହ୍ମଣୀପାଳ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଖୋଲମ ଖୋଲା ମହୁଲି ମଦ ସହିତ ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ମଦ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି ଆଖିଦୃଷ୍ଟିଆ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବାରୁ ରବିବାର ଦିନ ଅଂଚଳର ଶହ ଶହ ମହିଳା ମାନେ ଏକେ ହୋଇ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଯାଇ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ସହିତ ବୋତଲରେ ରଖିଥିବା ମଦକୁ ପିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇ ଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାକୁ ଯାଇ ଅଧିକାରୀଣୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇ ଥିଲେ । ଏହା ଏକ ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ମହୁଲି ମଦ ପିଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କିଛିନା କିଛି ଘଟଣା ଘଟୁଥିବାର ସବୁବେଳେ ନଜିରିରେ ରହିଛି । ଅଂଚଳରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଗତ ତିନି ସପ୍ତାହ ତଳେ ଶହ ଶହ ମହିଳା ମାନେ ଦୈତାରୀ ଥାନା ଅଧିକାରୀଣୀଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏମାନଙ୍କ ଏତଲାକୁ କର୍ଣ୍ଣପାତ କରିନଥିଲେ । ଏଠାରେ ଆହୁରୀ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଅଧିକାରୀଣୀ ଜଣଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରୁ ନାହାନ୍ତି ।  ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଯଦି ଅଂଚଳରେ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ପ୍ରଶାସନ ବନ୍ଦ ନ କରେ ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଜୋରଦାର କରାଯିବ ବୋଲି ଅଂଚଳର ମହିଳା ମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

 

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

5 × 4 =