ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ଇ-ଆବର୍ଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା

ଇ-ଆବର୍ଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା

ଇ-ଆବର୍ଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା
July 16
20:15 2017

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬/୦୭/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଇ-ଆବର୍ଜନାରେ ୧୦୦୦ ହଜାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ବିପଦଜନକ ବା ଅଣବିପଦଜନକ ଜିନିଷ ରହିଛି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଲୌହ ଏବଂ ଅଣଲୌହ ପଦାର୍ଥ (ଯଥା: ତମ୍ବା, ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଓ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ – ରୂପା, ପ୍ଲାଟିନମ୍, ସୁନା, ପାଲାଡିୟମ୍ ଇତ୍ୟାଦି), ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, କାଚ, କାଠ, ଛପା ଯାଇଥିବ ସର୍କିଟ୍ ବୋର୍ଡ, ରବର ଚିନାମାଟି ଆଦି ରହିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୀସା, ପାରଦ, ଆର୍ସେନିକ୍, କ୍ରୋମିୟମ୍, କ୍ରୋମ୍ ଇତ୍ୟାଦିର ଉପସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଇ-ଆବର୍ଜନା ବିପଦଜନକ ହୋଇଥାଏ । ଭାରତରେ ବହୁପରିମାଣରେ ଇ-ଆର୍ବଜନା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଏହି ଆବର୍ଜନାର ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଅନୌପଚାରିକ ପୁନଃପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରାଯାଉଛି । ଉପଯୁକ୍ତ ମାନର ପରିବେଶୀୟ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଅଭାବରୁ ଏହି ଅନୌପଚାରିକ ପୁନଃପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପରିବେଶର କ୍ଷତି ଘଟାଇବା ସେଙ୍ଗ ସେଙ୍ଗ ମଣିଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଓ ବାୟୁ, ଜଳ, ମାଟି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୁଷିତ ହେଉଛି । ବିଶେଷକରି ଶିଶୁ ଓ ମହିଳାମାନେ ଇ-ବର୍ଯ୍ୟଦ୍ୱାରା ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏଥି ନିମନ୍ତେ ସମଗ୍ର ମାନବ ସମାଜ, ପ୍ରାଣିଜଗତ ଓ ବୃକ୍ଷଜଗତର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଇ-ବର୍ଯ୍ୟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପାୟରେ ସୁପରିଚାଳନାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ରାଜ୍ୟର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର (ସି.ସି.ଡ଼ବ୍ଲୁ .ଡ଼ି), ନାସକମ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍, ମେଟ୍, ସିୟାମ୍, ଡ଼ିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ମିନିଷ୍ଟ୍ରୀ ଅଫ୍ ଇଲୋକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇନ୍ଫରମେସନ୍ ତରଫରୁ ଏ ବାର୍ା ଆଜି ପଥ ଉସôବରେ ଜନ ସାଧାରଣଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ  କରାଯାଇଅଛି । ଆଗାମୀ ବଂଶଧର ମାନଙ୍କୁ ଇ-ବର୍ଯ୍ୟର କୁପ୍ରଭାବରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା, ଇ-ଆର୍ବଜନା (ପରି•ଳନା ଓ ବ୍ୟବହାର) ନିୟମ ୨୦୧୬କୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ଓ ଇ-ଆର୍ବଜନାରେ ସଂପୃକ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ଇ-ବର୍ଯ୍ୟର ସୁପରିଚାଳନାପାଇଁ ସମସ୍ତେ ସଂକଳ୍ପ ନେବା ଜରୁରୀବୋଲି ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର  (ସି.ସି.ଡ଼ବ୍ଲୁ .ଡ଼ି) ର ସଂପାଦକ ସଦାଶିବ ସ୍ୱାଇଁ କହିଥିଲେ । ଏହି ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମର ଡ଼େପୁଟି କମିସନର ଶ୍ରୀମନ୍ତ ମିଶ୍ର, ବି.ଡ଼ି.ଏ ର ଆଡ଼ିସ୍ନାଲ କମିସନର ଭବାନି ଶଙ୍କର ଚଇନି ଓ ଆକ୍ସନ୍ଏଡ଼ର ପ୍ରୋଗାମ ମ୍ୟାନେଜର ଘାସିରାମ ପଣ୍ଡା ଅତିଥିଭାବରେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାରE waste 1

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

five × 1 =