ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ପାରାଦ୍ୱୀପ ବନ୍ଦର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ସାଗରମାଳା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ

ପାରାଦ୍ୱୀପ ବନ୍ଦର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ସାଗରମାଳା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ

ପାରାଦ୍ୱୀପ ବନ୍ଦର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ସାଗରମାଳା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ
July 14
19:29 2017

ପାରାଦ୍ୱୀପ, ୧୪/୦୭/୨୦୧୭(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ଉପକୂଳ ଅଂଚଳରେ ସାଗରମାଳା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସମସ୍ତ ବନ୍ଦର ଏବଂ ସମୂଦ୍ରର ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର (ଭିତିଭୂମି) ଉନ୍ନତି, ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ଏବଂ ଦିଗ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଦିଗରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପାରାଦ୍ୱୀପ ପୋର୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଚ୍ୟାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ‘ଆକ୍ସିଲେରିଟିଂ ସାଗରମାଳା ଇମ୍ଲିମେଂଟ ସେକ୍ରେଟାରୀ (ସାଗରମାଳା) ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଅଗ୍ରୱାଲ, ଉଦ୍ୟୋଗ ବିଭାଗର ପ୍ରନ୍ସିପାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ସଞ୍ଜିବ ଚୋପ୍ରା, ଇଡ୍କୋ ଚେୟାରମ୍ୟାନ କମ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର ସଞ୍ଜୟ ସିଂହ, ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗର ପ୍ରନ୍ସିପାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ସଞ୍ଜୟ ରସ୍ତୋଗୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଶ୍ରୀ ପାଢୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଓଡିଶାର ତିନୋଟି ବନ୍ଦର ପାରାଦ୍ୱୀପ, ଗୋପାଳପୁର ଓ ଧାମରାର ଭିତିଭୂମିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁଅଛି । କୋଇଲା ଖଣିରୁ କୋଇଲା ନିଷ୍କାସନ କରିବା ଏବଂ ହରିଦାସପୁର ପାରାଦ୍ୱୀପ ରେଳଲାଇନ୍ର ବିକାଶକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଦିଗରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ଓଡିଶାରେ ଉଦ୍ୟୋଗ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ସୂଚାରୁ ରୂପେ ଚଳାଇବାକୁ ହେଲେ ଓଡିଶାର ଉପକୂଳ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ଜରୁରୀ । ଇଡ୍କୋ ଚେୟାରମେନ୍ କମ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର ଶ୍ରୀ ସିଂହ ସାଗରମାଳା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ସମୟାନ୍ୱିଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ରୂପେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଏଭଳି କର୍ମଶାଳାର ଆୟୋଜନ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ପାରାଦ୍ୱୀପ ପୋର୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟର ଚେୟାରମେନ୍ ରିେଙ୍କଶ ରଏ ପାରାଦ୍ୱୀପ ବନ୍ଦରରେ ଭିତିଭୂମିର ବିକାଶ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପର ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହ ବନ୍ଦର ୨୦୧୭ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୧୬.୫ ପ୍ରତିଶତର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିକାଶ ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ସେ ବିଶେଷକରି ଯାନ୍ତ୍ରୀକକରଣ ଓ ଗୋଦାମଗୃହର ସୁବିଧା ବନ୍ଦରର ଦକ୍ଷତା ବଢାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ସ୍ୱଚ୍ଛ ପରିବହନ ଟର୍ମିନାଲ(କ୍ଲିନ କାର୍ଗୋ ଟର୍ମିନାଲ)ର ସଫଳ ବିକାଶ ଓ ବିଓଟି ଆଧାରରେ ଆଇରନ୍ ଓର ଟର୍ମିନାଲର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୨୦୧୮ ସୁଦ୍ଧା ଚାଲୁ ହେବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ସାଗରମାଳାର ଜଏନ୍ଟ ସେକ୍ରେଟେରୀ ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଅଗ୍ରୱାଲ ସାଗରମାଳା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ସୁବିଧା ଉପରେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବିବରଣୀ ରଖିଥିଲେ । ଜଳ ବିକାଶ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାରତ ଓ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ଟ୍ରେଡ ଓ ଟ୍ରାଞ୍ଜିଟ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଉପରେ ଆଇଡବ୍ଲୁଏଆଇ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସଦସ୍ୟ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମହିଁଆରିଆ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଆଇପିଆରସିଏଲ ଏମଡି ଅନୂପ ଅଗ୍ରୱାଲ, ମହାନଦୀ କୋଲ ଫିଲ୍ଡ ଲିମିଟେଡ ଓ ଆଇସିସିଏସଏର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପାରାଦ୍ୱୀପ ପୋର୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟର ଡେପୁଟି ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଏନ୍ ଭଇୟାପୁରୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About Author

admin

admin

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

fifteen − five =